Dobiegła końca XII edycja Grand-Prix Szkół. Łącznie w zawodach sklasyfikowano 77 zawodników z pięciu szkół, co pokazuje że dzieci naprawdę lubią grać w szachy, mimo iż te są dla nich dobre.

Starsza grupa (klasy IV-VIII) została całkowicie zdominowana przez uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mierkowie. Dość powiedzieć, że w pierwszej siódemce znalazło się aż 6 zawodników z Mierkowa!

Od początku na prowadzeniu był Wiktor Milczanowski, który zwycięstwo w całym cyklu zapewnił sobie jeszcze przed rozegraniem ostatniego turnieju. Uzyskane 25,5 punktu i dość spora przewaga nad kolejnymi zawodnikami pokazuje, że Wiktor wyraźnie odstaje poziomem od swoich rywali.

Do samego końca trwała walka o drugie miejsce, jednak zwycięstwo Franka Milczanowskiego w ostatnim turnieju pozwoliło mu zająć właśnie tę lokatę. Obaj bracia w pełni zasłużyli na świętowanie sukcesu jakie ich z pewnością czeka.

Na trzecim miejscu znalazł się Wiktor Fila, któremu zabrakło motywacji aby skutecznie powalczyć o wyższą pozycję.

Zaledwie 1 punkt za podium znalazł się Kornel Słobodzian. Zawodnik SP-1 Lubsko jako jedyny skutecznie walczył z dominacją Mierkowa, jednak zabrakło mu trochę szczęścia, aby wywalczyć podium.

Wśród dziewcząt złoto zdobyła Gabrysia Boranowska (SP-2 Lubsko), która (jako jedyna w tym roku) nie opuściła podium w żadnym turnieju. Całkowicie zasłużenie więc puchar wpadł w jej ręce.

Na drugim miejscu uplasowała się Lena Uliasz. Zawodniczka z Mierkowa grała bardzo nierówno, przeplatając lepsze i gorsze występy, jednak nie przeszkodziło jej to w zdobyciu srebrnego medalu.

Trzecie miejsce zajęła Gabrysia Łukawska. Reprezentantka ZSP Jasień pokazała się z dobrej strony zwyciężając 2 pierwsze turnieje, jednak później później pojawił się lekki kryzys i zamiast walczyć o złoto, Gabrysia musi zadowolić się brązowym medalem.

Tuż za podium znalazła się Ania Krewko, minimalnie wyprzedzając Zuzię Wronę i Amelkę Basznice. Warto zauważyć, że te 3 zawodniczki są dopiero w IV klasie więc w kolejnych latach możemy się spodziewać iż włączą się one do walki o podium.

W młodszej grupie (klasy I-III) losy pierwszego miejsca ważyły się do ostatniego turnieju. Ostatecznie zwycięzcą został Tomasz Raszkiewicz (SP-1 Lubsko), który wygrał 3 z 4 turniejów, w których brał udział. Tomek zdecydowanie odstawał umiejętnościami od swoich rywali, co było widoczne już od początku. Jednak fakt, że to właśnie ostatni z turniejów był tym, którego nie wygrał pokazuje, że rywale nie zamierzają pozostawać w tyle.

Drugie miejsce wywalczył Kamil Jastrzębski (SP-2 Lubsko), który nie wytrzymał presji związanej z pozycją lidera i ostatecznie znalazł się 2 punkty za Tomkiem.

Bardzo zacięta była walka o brązowy medal Krzysztof Tymczy (SP-2 Lubsko) i Michał Gwizdała (SP-1 Lubsko) zdobyli po 18 punktów. O kolejności zdecydował więc najlepszy uzyskany wynik przez zawodników, dzięki czemu to Krzyś powrócił do domu z medalem. Michał musi się niestety pogodzić z zajęciem najmniej lubianego miejsca.

W klasyfikacji dziewczynek najlepiej spisała się Iga Wiktorska (SP Górzyn), której pozycja ani na moment nie była zagrożona.

Drugie miejsce zajęła Pola Zankowicz (SP-2 Lubsko), która o zaledwie 1 punkt wyprzedziła trzecią w tabeli Oliwię Makarewicz (SP-1 Lubsko).

W klasyfikacji drużynowej liczone były wyniki po 4 najlepszych zawodników z obu grup. Dzięki temu zwycięstwo odniosła Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubsku, która zajmowała drugie miejsce zarówno w grupie starszej (88 pkt) jak i młodszej (68,5 pkt). Ostatecznie z wynikiem 156,5 pkt ich pozycja jako liderów nie była zagrożona.

Dopiero na drugim miejscu sklasyfikowana została Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Mierkowie. Mimo iż w starszej grupie zdobyli oni oszałamiające 111,5 pkt to brak zawodników w młodszej grupie sprawił, że mogli oni tylko pomarzyć o złocie. Ostatecznie na ostatni turniej zebrali oni także kilku młodszych zawodników, którzy do puli dorzucili 13,5 pkt co pozwoliło uczniom z Mierkowa zachować drugą lokatę.

Z takim samym łącznym wynikiem (125 pkt) zmagania zakończyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Górzynie. O kolejności na podium decydował więc wynik w starszej grupie, gdzie zawodnicy z Górzyna zdobyli 77,5 pkt. Warto jednak zauważyć, że wykonali oni największy progres więc w kolejnych latach mogą skutecznie walczyć nawet o złoto. Zwłaszcza, że w młodszej grupie z wynikiem 47,5 pkt również nie pozostawali w tyle za czołówką.

Tuż za podium uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku, która swój wynik zawdzięcza przede wszystkim znakomitej grze w grupie młodszej (68,5 pkt). Absencja w jednym z turniejów oraz słabszy wynik w starszej grupie (45 p.) to zbyt duże minusy, aby skutecznie walczyć o podium.

Na piątym miejscu sklasyfikowano Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu. Zaledwie 1 reprezentant w grupie młodszej (i to grający tylko w dwóch turniejach) to zbyt mało, aby myśleć o wyższych pozycjach. Ostatecznie uczniowie z Jasienia zakończyli z wynikiem 78 punktów.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał nagrodę, które ufundował pan Artur Urbaniak za co serdecznie dziękujemy.

Dokładna tabela znajduje się w zakładce Grand-Prix Szkół.